Terapia uzależnień

Terapia uzależnień jest procesem terapeutycznym. Leczenie finalnie ma doprowadzić do zrezygnowania z przyjmowania substancji psychoaktywnych lub zmniejszenia częstotliwości ich zażywania. Równocześnie dąży się do powrotu do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Proces ten praktykowany jest zazwyczaj w stosunku do osób mających problem ze szkodliwym, nałogowym wykorzystywaniem środków psychoaktywnych.

Jednym z najczęściej spotykanych uzależnień jest choroba alkoholowa, która została uznana za chorobę chroniczną, czyli nieuleczalną. Celem terapii jest sprawienie, aby pacjent funkcjonował w społeczeństwie bez udziału alkoholu. Spożywanie go w sposób kontrolowany jest w jego przypadku niemożliwe. Terapia uzależnień nie jest związana tylko z uzależnieniem od alkoholu, ale również od narkotyków, hazardu czy seksu. Proces terapeutyczny opiera się na analizie dysfunkcyjnego funkcjonowania pacjenta, który nie potrafi poradzić sobie z rzeczywistością bez udziału wszelakich używek.

Trzy etapy procesu leczenia uzależnień

  • detoksykacja ( Trwa 3-7 dni. Można ją odbyć w placówce prywatnej lub państwowej. Jest to inaczej oczyszczenie/odtrucie organizmu od zanieczyszczającej go substancji w sposób bezpieczny, pod kontrolą lekarza, często z udziałem leków.),
  • terapia podstawowa,
  • terapia pogłębiona.

Mówi się, że uzależnienie jest problemem zastępczym dla głęboko skrywanych lęków oraz cierpień. Proces zdrowienia opiera się na zdobyciu specyficznych umiejętności oraz technik. Techniki te pomagają świadomie utrzymać trzeźwość oraz cieszyć się z życia w każdym jego aspekcie.  Życie w trzeźwości jest możliwe, jest też wyjątkowo piękne i wartościowe, a dzieli Cię od niego tylko jeden krok. Terapia uzależnień pozwala na wypracowanie i uporządkowanie radzenia sobie we wszystkich istotnych obszarach życia. Mowa tu o relacjach międzyludzkich, zdrowiu, życiu duchownym i uczuciowym. Postępowanie w ten sposób sprawia, że jakość życia osoby uzależnionej znacznie się poprawia i zatrzymuje się rozwój choroby.

Jeżeli odnosisz wrażenie, że Twój nałóg doprowadza Cię do ruiny, jak również Twoich bliskich i że samodzielnie sobie z nim nie poradzisz, to nic straconego. Nasze centrum psychoterapii zapewni Ci specjalistyczne wsparcie. Wykwalifikowana pomoc jest zazwyczaj jedynym pewnym sposobem rozwiązania tego rodzaju problemów. Nasi psychologowie i psychoterapeuci posiadają obszerną wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, płynącą nie tylko z doskonałego wykształcenia, ale także długoletnich doświadczeń.

Terapia uzależnień Poznań - Centrum Psychoterapii Solutio - psycholog, psychoterapia, psychoterapeuta, psychologia