Depresja u nastolatków-znak naszych czasów?

Coraz częściej do naszych gabinetów przychodzą zaniepokojeni rodzice ze swoimi nastoletnimi dziećmi. Czesem młodzi ludzie zgłaszają się sami, szukając pomocy gdy czują że dzieje się coś niedobrego i już nie potrafią poradzić sobie z codziennością. Okres dojrzewania, tak trudny i przebiegający na różne sposoby, nie pomaga w terapii, jednak gdy pojawiają się zaburzenia których następstwem są negatywne skutki nie powinno się czekać z wizytą u specjalisty.
Objawy depresji u nastolatków i dzieci, są takie same jak u osób dorosłych. Pierwszymi objawami które powinny nas zaniepokoić są;
-smutek
-brak energii
-zmiana rytmu dobowego (problemy z zasypianiem, wybudzenia itp)
-poczucie braku sensu życia
-niskie poczucie własnej wartości
-brak apetytu (lub wręcz przeciwnie) i inne zaburzenia odżywania
-nadmierne poczucie winy (bez wskazania przyczyn)
-brak radości życia
Oczywiście objawów istnieje o wiele więcej, jeśli jednak możemy zaobserwować zmianę zachowania i niestandardowe sposoby radzenia sobie ze stresem, trzeba reagować.
Przyczyn depresji również jest bez liku- może to być coś bardzo poważnego w odbiorze społecznym, jak na przykład wykorzystywanie seksualne, przemoc czy alkoholizm w rodzinie, ale też powodem może być trudna sytuacja materialna rodziców,brak zainteresowania czy nadmierne kontrolowanie. Należy podkreślić że depresja to poważna choroba, która może być przyczyną podjęcia prób samobójczych, dlatego w żadnym wypadku nie można jej bagatelizować.