Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Leonardo Da Vinci powiedział że „Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.” ta prawda od wieków jest uniwersalna, zdrowie fizyczne wynika ze zdrowia psychicznego i na odwrót

10 października przypadają obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym z naszego otoczenia, ulepszania opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych na które cierpi coraz więcej osób.

A co my możemy zrobić żeby zadbać o swoje samopoczucie? Psychiatrzy radzą, żeby rozmawiać, mówić o problemach, wysypiać się. Ja dodałabym do tego aktywność fizyczną, a szczególnie ruch na świeżym powietrzu który dotlenia, pomaga pobudzać wydzielanie endorfin i może być niezłym zamiennikiem relaksu przy telewizorze czy komputerze. Dobre relacje z bliskimi i przyjaciółmi są rownież bardzo ważne, nie można też zapomnieć o zdrowej, pełnej wartości i witamin diecie.

I jeszcze jedna ważna rzecz- uśmiechajmy się! Ekspresje emocji odpowiadają nie tylko za poinformowanie innych o tym, w jakim nastroju jesteśmy. One rzeczywiście wpływają na nasz nastrój. Mówiąc dokładniej, wyniki badań wskazują, że ekspresje pozytywnych emocji wpływają pozytywnie na nasz nastrój w większym stopniu, niż ekspresje emocji negatywnych nastrój obniżają.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego życzymy wszystkim dobrego samopoczucia i wielu powodów do radości 🙂