Żywienie w depresji

Depresja oprócz głównych symptomów które może zdiagnozować psycholog lub psychiatra, może objawiać się również mniej swoistymi objawami jakimi są np. zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, zmniejszenie lub utrata apetytu. W kontekście leczenia depresji warto przyjrzeć się również kwestii dietetycznej.
Składniki żywieniowe, które mogą mieć znaczenie w przebiegu choroby to m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3, które mają działanie przeciwzapalne oraz wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu. Omega-3 znaleźć można przede wszystkim w tłustych rybach morskich (śledź, tuńczyk, łosoś) oraz orzechach włoskich i olejach roślinnych (olej lniany, oliwa z oliwek).
Tryptofan jest aminokwasem. Jest on niezbędny w syntezie serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za proces zasypiania, koncentrację oraz kontrolę nastroju i samopoczucia. Znaleźć go można przede wszystkim w owocach morza, produktach sojowych oraz pestkach dyni.
Kolejnym ważnym składnikiem jest cynk, który wpływa przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy. Będzie więc łagodził objawy obniżenia koncentracji, niezdecydowania, czy problemów z pamięcią. Cynk znaleźć można przede wszystkim w pełnoziarnistym pieczywie, nasionach i pestkach np. dyni, czy słonecznika.